Judo

Meido-Kanissa nyt kuusi Mariannea

Etusivu / Judo / Uutiset / Meido-Kanissa nyt kuusi Mariannea

Meido-Kanissa nyt kuusi Mariannea

Jorma “Jokke” Kivinen 8. dan


Kyösti “Kykä” Korpiola 7. dan


Heikki “Hessu” Lähteenkorva 6. dan


Juha “Flobe” Vainio 6. dan


Peter “Pete” Michelsson” 6. dan


Pasi “Härkä” Lind 6. dan

Kaksipyöräinen kaartaa Päijänteentien salin oven eteen. Satulan päältä nousee iso lihaskimppu. Seuran uusin Marianne sammuttaa sähköpolkupyörän akun ja astelee saliin vetääkseen muksujudokoille harjoitukset. Hän on tuorein puna valkoisen vyön omistaja eli Pasi Lind 6. dan. Seurassa on nyt 6 puna valkoisen eli marianne vyön haltijaa ja parasta on se, että viisi heistä toimii seurassa edelleen enemmän tai vähemmän aktiivisesti tatamilla.

Seuramme toiminnanjohtaja Arttu “Aktiivi” Laitinen hommasi jokaiselle mariannelle liivit, jossa koreilee seuran logo, sekä toisella puolella vyöarvo japanilaisittain. Harvassa seurassa Suomessa on näin montaa marianne vyötä. Ei taida olla siis millään seuralla. Kyseiset herrat häärivät edelleen mukana, mikä on tietenkin tärkeintä. Kaikki ovat tehneet todella pitkän uran judossa ja kaikki ovat olleet myös oman aikakautensa huippu kilpailijoita. Tästä porukasta löytyy aikojen saatosta useita SM, PM-mitaleja kuin myöskin mitaleja kansainvälisistä turnauksista. Mainittakoon myös Suomen ensimmäinen EM-mitali, jonka voitti Juha “Flobe” Vainio nuorten EM-kisoissa 1977. Jorma Kivinen toimi vuosia päävalmentajana ja loi pohjaa tulevien vuosien menestykselle. Kaikki ovat tehneet vaikuttavaa työtä judon eteen ja tekevät sitä vieläkin. Näiden herrojen liiveihin ei kannata uida.

Syvä rei meidän Marianneille

 

Esa Korkia-aho