Judo

Meido-Kanin 60 v lasten juhlaleiri oli täynnä intoa ja iloisia kasvoja

Etusivu / Judo / Uutiset / Meido-Kanin 60 v lasten juhlaleiri oli täynnä intoa ja iloisia kasvoja

Meido-Kanin 60 v lasten juhlaleiri oli täynnä intoa ja iloisia kasvoja

Kuva: Ilkka Loikkanen

Meido-Kan juhli viime vuoden puolella 60-vuotista taivaltaan iltajuhlan merkeissä. Tuolloin päätettiin jo, että lapsille järkätään oma juhla ja mikäs sen luontevampaa kuin juhlia lasten
kanssa tatamilla ja vieläpä tuoreen Euroopan Mestarimme Martti Puumalaisen ja Rok Draksicin ohjauksessa.

Molemmilla herroilla on varsinkin nyt Olympia vuotena kalenterit täynnä treeniä, leirejä, kisoja jne., mutta Martti kiteytti hienosti, että “Kyllä tällaiseen täytyy aina jostain löytyä aikaa” Suuret kiitokset molemmille herroille. Leiri pidettiin 14.1. Meido-Kanin Mekaanikonkadun salilla ja sali täyttyikin reippaasta joukosta seuran lapsista.

Aamulla oli ensimmäinen harjoitus klo 10-11.30 joka vietiin läpi Marden johdolla. Tatamille löysi tiensä 64 lasta ja seuran vetäjiäkin oli 24 paikalla. Tähän päälle vielä tatamin
reunalla seuranneet vanhemmat. Monet pääsivät kokeilemaan yli 130 kg mestaria ja taisi siellä muutama onnistua heitossaan
mestaria vastaan. Rohkeutta ja uskoa siis löytyi ja niin ne isommatkin vastustajat kaatuvat. Kysykää vaikka Mardelta.

Treenatessa tulee nälkä ja urheilijan on hyvä tankata välillä. Seura tarjosi pizzaa ja juomista ahkerille harjoittelijoille. 50 tilattua pizzaa katosivat hetkessä parempiin suihin.
Lounastauon jälkeen Antti Renko esitteli kehittämäänsä Movesensei videopeli sovellusta. Tämä on ilmeisesti jo lasten suosiossa ollut aiemminkin. Iltapäivän treenit olivat klo 14-15.30 ja vetovastuun otti Marden ja judoliiton päävalmentaja Rok Draksic . Tatamilla oli nyt 61 lasta ja 18 vetäjää sekä laidalla ne aina tärkeät vanhemmat, jotka
kuskaavat ja mahdollistavat lastensa judon harrastamisen. Kiitokset kuuluvat myös heille. Lapset saivat varmasti hikeä pintaan, kun mentiin Rokin tahtiin harjoitteesta harjoitteeseen. Toki välillä oli lyhyt juomatauko.

Allekirjoittanut pääsi paikalle toiseen harjoitukseen ja ainakin itselle jäi todella positiivinen kuva itse tapahtumasta, mutta ennen kaikkea tuosta osallistujien määrästä ja kuinka hienosti kaikki treenasivat.

Tapahtuma on saanut jaettujen videoiden perusteella myös judon ulkopuolisilta ihmisiltä, jotka ovat maininneet mm. “Onpa upeaa nähdä noita lasten iloisia ilmeitä ja tuo tekemisen riemu on hienoa katsoa”

Muksuohjaajamme Pasi Lind kysyi leirin päätyttyä lapsilta: “Haluatteko, että järjestetään joskus uudestaan tällainen” Vastaus tuli yhteen ääneen samantien “JOOOOO”
Lapset saivat leirin aikana myös Rok ja Martti fanikortit nimmareilla varustettuna. Aamupäivän aikana huomioitiin myös henkilö, joka ei itse judoa ole koskaan treenannut. Pirjetta
“Piitu” Sinkkonen vastaanotti Meido-Kanin kunniajäsenyyden. Hänen oma poikansa Eetu Heinonen aloitti pikkupoikana Meido-Kanissa ja on menestynyt loistavasti sekä kotimaassa että ulkomailla. Eetu on nyt itse aikuinen ja mustan vyön haltija. Piitu kuljetti, pyykkäsi, ruokki jne. Eetua niin kotimaassa kuin ulkomaillakin.

Seuran eteen hän on tehnyt vuosia vapaaehtoisesti töitä. Tarjonnut kimppakyytejä, päivystänyt Helsinki judo campilla leiriläisten vastaanotossa ja käyttänyt omia lomapäiviä tähän.
Vanhempien panos lapsen ja nuoren harrastuksen tukena ei ole mikään pikku juttu. Täysin ansaittu huomionosoitus, joka tuli Piitulle hieman puun takaa. Hän kun luuli, että leirillä
tarvittaisiin taas apuja ja lähti tietysti tulemaan paikalle. No nyt ei ollut muuta tehtävää, kuin vastaanottaa diplomi ja sen jälkeen pieni puhe leiriläisten vanhemmille eli juuri oikealle
kohderyhmälle.

Summa summarum Leiri onnistui hyvin. Kiitokset järjestäjille, lapsille, Rokille, Mardelle, seuran coacheille sekä vanhemmille.

Esa Korkia-aho