Judo

Kova nimi seuran vahvuuteen

Etusivu / Judo / Uutiset / Kova nimi seuran vahvuuteen

Kova nimi seuran vahvuuteen

Seuramme saa jälleen kovan luokan vahvistuksen, kun Faye Njie on laittanut siirtopaperit sisään. Tämä tuli jopa allekirjoittaneelle niin sanotusti puun takaa, mutta kuten aiemmatkin seurasiirrot, myös tämä on judokan oma tahto ja valinta. Ketään ei ole pyydetty tai maksettu seuraan vaan valinta on ollut puhtaasti urheilijan oma.  Faye on jokaiselle maajoukkuetason judokalle tuttu kaveri. Hyväntuulinen ja taitava judoka on varmasti ne ensimmäiset sanat jokaiselle, joka Fayen kanssa ollut tekemisissä tulee mieleen.

Menestystä on myös tullut matkan varrella ihan kiitettävästi. Faye edustaa Gambiaa maajoukkuetasolla, mutta on kyllä ihan Stadilainen judoka. Kansainvälinen ura jatkuu edelleen ja tällaisesta taiturista on varmasti hyötyä myös seuralle tulevaisuudessa, vaikka nyt miehen matkalaukut pyörivätkin enimmäkseen maailmalla. Faye on ollut Olympialaisissa jo kahdesti eli 2016 ja 2020. Afrikan mestaruuskisoissa on plakkariin jäänyt hopeat 2017 ja 2021 ja pronssi 2019, African Games 2015 hopeaa ja viimeisimpinä Pariisin Grand Slam 7. sija sekä hopea Commonwealth Games -kisoista hopeaa. Mahtava kaveri yhtä mahtavaan seuraan. Tervetuloa Faye. Työ jatkukoon.

Esa Korkia-aho